Videolarınızı web üstünde düzenleyin

Videolarınızı web üstünde düzenleyin
Mart 9, 2010 Videolarınızı web üstünde düzenleyin için yorumlar kapalı Web Tasarımı admin

Yüz milyonlarca kullanıcı her gün yüz binlerce saatlik videoyu internete yüklüyor. Daha basit ve profesyonel videolar için ücretsiz, basit ve web tabanlı alternatifleri inceledik.

Yüksek hızlı ve kesintisiz internet erişimi sunan genişbant ağlar, Flash video formatı ve gelişmiş web platformları… Sıradan kullanıcılar için pek bir şey ifade etmeyen bu üç teknik ayrıntı internet üstündeki video çağını başlattı. YouTube ve benzeri siteler sayesinde milyonlarca kullanıcı gerek kendi yarattığı gerekse bir yerlerden kaydettiği videolarla milyarlarca saatlik görsel arşiv oluşturmayı başardı.

Cep telefonlarının bile yüksek kalitede video kayıt yapabilir hale gelmesi ve bilgisayarda video düzenleme için birçok kolay yazılımın çıkması da bu süreci iyice hızlandırdı. Ancak yine de en pratik çözümler yine hiçbir şey yüklemenize gerek kalmadan tamamen web üstünde çalışan uygulamalardan geliyor. İşte sizin için seçtiğimiz 3 örnek.

Eyespot.com
Eyespot, web tabanlı ilk video kurgu sitelerinden biri. Ücretsiz hizmette yüklediğiniz videolarınızı birkaç tıklamayla kolayca yönetebiliyorsunuz. Farklı ses ve video kanalları açabilmek ve mevcut video galerisinden hazır görüntüler çekmek de mümkün. Görüntüler arası geçişler için çeşitli seçenekler de var.

jumpcut.com
Yeni hizmetlerden biri olan Jumpcut web tabanlı editörler arasındaki en gelişmiş örnek olarak dikkat çekiyor. Kütüphanesinde geniş bir efekt ve geçiş arşivi bulunan sitede buna ek olarak benzerlerinde olmayan ses seviyesi kontrolü de yer alıyor. Elbette bu kadar maharetin yan etkisi olarak biraz hantallık da ister istemez gündeme geliyor.

cuts.com
Web üstünde hizmet veren en gelişmiş örnek olarak öne çıkan Cuts.com web üstünde video dosyalarınızda yapmak istediğiniz birçok düzenlemede destek oluyor. En büyük özelliği MySpace, YouTube gibi paylaşım sitelerinde adresini girdiğiniz videoları çekip kolajlar yapmanıza imkân vermesi. Böylece mevcut videolardan bambaşka şeyler de çıkarmak olası.

http://www.sanalkurs.net

Yazar Hakkında