Fotoğraf makinesi satın alma rehberi

Amacı sadece tatil fotoğrafı çekmekten tutun, yeni doğacak bebeğini bekleyenlere kadar herkes DSLR tercih etmeye başladı. Hatta daha eline makine almadan ‘ben ürün/düğün/doğum fotoğrafçısı olacağım ne almalıyım?’ soruları bile geliyor.

 

Bugün gelinen noktada, durumdan şikayetçi olan profesyonellerin bile pek şikayetçi olamayacağı bir pazar oluştu. Makinelerin çok satması ve fotoğrafçı olmak isteyenlerin sayısının artması, fotoğrafçılık kurslarının sayısını patlattı. Biz bile özel ders olarak fotoğraf makinesi eğitimleri vermeye başladık ve bunun sebebi tamamen okuyucularımızın talep etmesiydi. Bu yüzden profesyoneller sadece çekimlerden değil, ders vererek de para kazanmaya başladılar. Makinelerin sayısı ve çeşidi arttı, fiyatlar rekabet nedeniyle daha makul seviyelere geldi. Bununla beraber artan talep, aksesuar ve ek ekipmanların da gelmesine ve rahat bulunmasına sebep oldu.

Uzun lafın kısası, pazar büyüdü. Her ne kadar DSLR almak mantıklı hale gelmiş olsa da, kompakt, DSLR benzeri ve Micro 4/3 gibi formatlar da gelişmeye ve satılmaya devam ediyor. O kadar ki bunların bazıları giriş seviyesi DSLR’dan daha pahalı.
Bu yazımızda sizlerden gelen soruların eşliğinde, kim ne alsın sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Spesifik modellerden ziyade, bir satın alma mantığı oluşturacağız. Elbette model tavsiyelerimiz de olacak.

Ama özellikle kompakt tarafında model o kadar çok ki zaten istesek de hepsine yer veremeyiz. O yüzden kriter listesi oluşturacağız ki elemeleri belirli bir mantık çerçevesinde yapabilesiniz.

Önce sınıfları belirleyelim.

  • Kompakt: Küçük boyutlu, küçük algılayıcılı, lensi değiştirelemeyen taşınabilir makineler.
  • Micro 4/3: Daha büyük boyutlu, daha büyük algılayıcılı, lensi değiştirilebilen, hala taşınabilir makineler.
  • DSLR benzeri: Küçük algılayıcılı, DSLR benzeri büyük gövdeli, süper zoom yapabilen sabit lensli, taşınabilirliği daha düşük makineler.
  • DSLR: Büyük algılayıcılı, büyük gövdeli, lensi değiştirilebilen, taşınabilirliği en düşük makineler
  • Özel sınıfta makineler: Sony Nex, Nikon 1 ve Fuji X100 gibi, birden fazla sınıfın özelliğini taşıyabilen özel makineler

Yazının devamı için tıklayın >

You may also like...